Na bolavé klouby, svaly a nejenom to
Zábaly z ricinového oleje se užívají při léčbě úrazů, bolestivých svalů, kloubů a nervů. Regenerační vlastnosti ricinového oleje se využívají i při obkladech nejrůznějších zánětů, při problémech s páteří a klouby.
Dle některých studií byla díky ricinovým zábalům vyléčena i těžká degenerativní onemocnění, pomohly při léčbě onemocnění nervového a pohybového aparátu. Jako obklad může ricinový olej údajně pomoci také při léčbě nádorových onemocnění nebo cyst na vaječnících.
Hojivé účinky ricinových zábalu se přisuzují schopnosti ricinového oleje stimulovat činnost lymfatického systémů. Tím dochází k regeneraci postiženích tkání rychleji, protože tělo efektivněji odstraňuje negativně působící toxické látky či ložiska zánětu.
Jak aplikovat ricinový zábal?
- Připravte si kus vlněné látky, kterou několikrát přeložte do velikosti postiženého místa.
- Na látku naneste ricinový olej tak, aby se do ní maximálně vsákl. Přitom ji podložte potravinářskou fólií či jiným nepromokavým materiálem, který zabrání rozlévání oleje na nežádoucí místa.
- Látku napuštěnou olejem přiložte na postižené místo a celou oblast ještě zabalte fólií. Přiložte ručník a pokud je to možné, oblast do ručníku zabalte. Pomoci si můžete spínacím špendlíkem.
Zábal by měl být na postiženém místě půl hodinu až hodinu, celá oblast by se poté měla očistit.
Látku napuštěnou olejem je možné uschovat a užívat opakovaně.
Jak často olejový zábal aplikovat?
Při bolestech kloubů a svalů se doporučuje zábal aplikovat denně po celý týden, následující tři týdny si zábal dopřávejte 2-3x za týden.
Celá terapie by měla trvat měsíc.
Terapie teplem
Ricinový zábal se často kombinuje s terapií teplem, kdy se mezi fólii a ručník ještě přikládají hřejivé polštářky či elektricky vyhřívaná poduška.
Pozor, tepelná terapie není vhodná pro léčbu zánětů.